مجموعه داستان‎های کوتاه از اکرم عثمان

در این پست معرفی از کتاب آن بالا و این پایین، گزیده ای  از مجموعه داستان‎های کوتاه از اکرم عثمان نویسنده فقید افغان را خواهید خواند که براستی قلمی گیرا و دلنشین دارد و با زبان شیرین فارسی دَری قلم خود را به نگاشتن درآورده است.

مجموعه داستان‎های کوتاه از اکرم عثمان
مجموعه داستان‎های کوتاه از اکرم عثمان

اکرم عثمان نویسنده ای است همزبان از دیار افغانستان که براستی قلم زلال و دلچسب‎ اش شما را تشویق به خواندن هر چه بیشتر داستان‎هایش خواهد کرد. او در رادیو و تلوزیون افغانستان نیز برای مدتی گویندگی و نویسنده‎گی کرده است. او دکترای حقوق و علوم سیاسی خود را در سال 1350 از دانشگاه تهران گرفته است. بعدها که به کشور سوئد مهاجرت می کند در آنجا نیز فعالیت های خود را در راستای ادبیات داستانی نیز ادامه می دهد و در بخش فارسی رادیو سوئد نیز فعالیت داشته است.

کتاب آن بالا و این پایین گزیده ای از بهترین داستان های کوتاه این نویسنده می باشد که دارای 9 داستان کوتاه با مضامین مختلف هستند. قسمتی از داستان کوتاه درز دیوار را می توانید در زیر بخوانید. تنها ایرادی که از این کتاب می توان گرفت صحافی ضعیف آن بوده که پس از مطالعه داستان اول مسلما تمامی برگ های کتاب از هم باز خواهند شد و راه حل آن منگنه کردن کتاب قبل از شروع آن خواهد بود. قیمت کتاب 220 افغانی است.

قسمتی از داستان کوتاه درز دیوار

چشمش به شاخه تناور درخت افتاد و برای حلقه دار مناسبش یافت. اما ناگهان مثل الهامی از غیب درزی در نظرش آمد که از پَیزاره تا پَرچال دیوار دویده بود. گمان برد اشتباه بصر است. اما نه، به واقع درز برداشته بود و چنان می‌نمود که گویی عمرش به اخر رسیده و دیگر دیر نمی‌پاید. شکست حصار را فال نیک گرفت و با خود گفت: اکنون که حایل‌ها و حصارها فرو می‌ریزد، دیگر زنده‌گی به بودنش می‌ارزد و دیگر نوبت، نوبت ماست.

چندین داستان این نویسنده را می توانید با صدای خود او در لینک های زیر در YouTube گوش بدهید

مردا ره قول اس

وقتی نی‎ها گل می‎کنند

از بیخ بته

 

موضوع بیشتر کتاب های دکتر اکرم عثمان، مسائل اجتماعی بوده که در قالب داستان های کوتاه به بیان مشکلات و فرهنگ افغانستان می پردازد. نثر روان و استفاده از ضرب ‎المثل ها در متن های او، زیبایی خاص و منحصر بفردی به آثار او بخشیده است. از آثار او می توان به کتاب های زیر اشاره کرد

      رمان

    •                 1.مرداره قول است
    •                 2.کوچه ما(2 جلدی)
    •        داستان های کوتاه
    •                 1. ع کوزه گر،کابل، 1362
    •                 2. وقتی نی‌ها گل می‌کنند، کابل، 1364

                     3.درز دیوار، کابل، 1366

                     4.مردها را قول است، کابل، 1367

                     5. قحط سالی، سوئد، 2003 میلادی.

قابل ذکر است که فیلم سازان افغان نیز از روی دو قصه از این نویسنده فیلم هایی ساخته اند با نام های مردها را قول است(قسمتی از فیلم در Youtube) و دریاب خان.

این کتاب توسط یکی از ناشران افغانستانی بنام نشر تاک(صفحه اینستاگرام ناشر) به چاپ رسیده است و نماینده فروش این کتاب ها را در ایران کتاب فروشی انتشارات فرهنگستان به نشانی:تهران،خیابان بخارست(قائم مقام فراهانی)، روبه‌روی بیمارستان آسیا، نبش خیابان سوم، انتشارات فرهنگستان، تلفن: ۸۸۷۱۰۵۶۵ ـ ۰۲۱ به عهده دارد.

 


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *