شازده حمام

شازده حمام نام کتابی است نوشته دکتر حسین پاپلی یزدی یکی از جغرافی دانان برجسته کشور. دلیل نام گذاری کتاب به شازده حمام این است که پاپلی در عنفوان کودکی توسط پدرش به حمامی عمومی برده می شده و در آنجا چون زیاد تحویلش می گرفتند به مصداق بارز یک شازده بوده است که متاسفانه پس از مرگ پدرش متوجه این می شود که شازده بودن به پول است ولا غیر.

کتاب حکایت زندگی پاپلی یزدی است از کودکی تا به حوالی 60 سالگی. در این کتاب حال و هوایی از کتیرا گیری در استان کردستان، حال و روز دهه 30 مردم شهرهای یزد، تهران و عشایر شهر های شمال شرقی ایران به خوبی شرح داده می شوند.

چهار جلد کتاب یکی از یکی بهتر و خوش خوان تر است. در قالب یک داستان، می توان زندگی عشایر شمال شرقی ایران و آداب و رسوم آنها را با قلم خوب دکتر پاپلی خواند.

جلد یک و دو در یک کتاب تجمیع شده و جلد سوم و چهارم آن جدا هستند. در انتهای جلد چهارم کتاب سفر دکتر پاپلی به برزیل توسط یکی از دانشجو های همراه او شرح داده می شود که بسی دلنشین و پر از ماجراجویی است.

در سرتاسر کتاب شاهد قلمی روان و صادق خواهید بود که بدون تعارف به وصف انسان ها می پردازد.

 تنها مشکلی که می توانم از این کتاب بگیرم این است که خیلی وزن سنگینی دارد  و نمی شود داخل مترو یا اتوبوس خواند.  شاید هم بشود (البته به این شرط که اول صبح یا اخر وقت سوار مترو یا اتوبوس نباشید چرا که در حالتی که یه نفر تا بیخ گلویتان به شما چسبیده و فشاری شاید فراتر از فشار قبر را در حال تحمل کردن هستید فکر نکنم بتوانید بخوانید البته اگر یک کوله پشتی درست و درمان و توانایی حمل هم داشته باشید).

در هر صورت می خواهم بگویم که این کتاب از آن دست کتاب های هست که من همراه نویسند محترم اقای دکتر حسین ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پاپلی یزدی در کوهای کردستان هوای سرد و عالی را حس کردم ‍.گرمای کوچه های شهر یزد و در اخر صداقت در یک کلام را.

 چرا این کتاب توصیه می شود

چون نویسند محترم اقای پاپلی در تمامی فصول کتاب با قلم گیرای خود درس های از زندگی را از منظر یک جغرافی دان مورد برسی قرار می دهد و بدون هیچ کمی و کاستی، کاملا صادقانه افراد و محیط را شرح می دهند و بی پروا می نویسند.

شازده حمام گواه مکتوبی از زندگی مسالمت آمیز ما ایرانی ها است. زمانی که زرتشتی و مسیحی، مسلمان و یهودی همه در کمال صلح در کنار هم زندگی می کرده اند. زمانی که کنیسه در کنار مسجد و کلیسا در میان کوچه ها بود. 

شازده حمام نوشته دکتر حسین پاپلی یزدی
شازده حمام نوشته دکتر حسین پاپلی یزدی

۲ دیدگاه روشن شازده حمام

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی