بوی خوش نفت

چندی پیش کتابی را خواندم که بوی خوش نفت را برای ایران چیزی جز عامل اصلی پس رفت این مملکت نمی داند و دلایل جالبی را بیان می کند. راهکار های خوبی هم در کتاب ارئه میدهد.

نفحات نفت
نفحات نفت

نفحات به معنای بوی خوش است که می توانید نمونه آن را در شعر زیر از سعدی بخوانید

نفحات صبح دانی به چه روی دوست دارم              که بروی دوست ماند که برافکند نقابی 

کتاب نفحات نفت نوشته رضا امیرخانی است. نویسنده قبلا معلم بوده است و بنظرم قلم خیلی دلنشینی دارد، برای من نکته جالب در مورد این نویسنده این بود که این شیخصیت، معلم یکی از بهترین معلم های من بوده است که هیچ گاه او را از نزدیک ندیده ام و همیشه از نوشته های دل نشینش در فضای وب درس گرفته ام.

درون مایه کتاب در مورد این چند سالیاست که نفت در این کشور کشف شد و تاثیرات آن در زمینه های مختلف در این کتاب شرح داده می شود. به گفته خود نویسنده این کتاب قرار بود یک مقاله طنز باشد که کم کم تبدیل به یک کتاب شده است. در قسمت هایی از کتاب مقایسه ها و راهکار هایی که داده شده است خیلی جالب هستند و قطعا می شود به عنوان یک منبع مفید استفاده کرد. این کتاب نمونه ای از داستانی روان از حکایت نابود کردن یک مملکت است و رشد یک سری نفراتی که همه ی ما  می دانیم از کجا به این پست های مدیریتی رسیده اند.

نظر شخصی من این است که قبل از اینکه این کتاب را بخوانید اصلا به تیپ شخصیتی رضا امیرخانی نگاه نکنید. قبل از اینکه بخواهیم او او با اعتقاداتش قضاوت کنیم، اول کتاب هایش را بخوانیم. رضا امیر خانی کسی است که در رشته مهندسی درس خوانده و آدم دنیا دیده ای است و می توانید استدلال های علمی را در نوشته هایش کامل لمس کنید.

کتاب 232 صفحه دارد و در فصل های کتاب از تاثیرات نفت بر جنبه های مختلف خواهید خواند. اگر از آن دست ادم هایی هستید که قبل از اینکه کتابی را بخوانند ته و تو نویسنده اش را در می اورند می توانید از اینجا، اینجا و اینجا  چند فیلم و مطلب از او ببینید تا شناخت نسبی به او پیدا کنید.

امیدوارم چون من از این کتاب حظ وافر ببرید.

بقای مملکت اندر وجود یک شرط است
 که دست هیچ قوی بر ضعیف نگماری

سعدی


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *