معرفی کتاب قاشق چای‎خوری

در معرفی کتاب قاشق چای‎خوری، آخرین اثر مکتوب از استاد هوشنگ مرادی کرمانی، مطالب زیر شرح داده خواهد شد.

 • چرا قاشق چای‎خوری آخرین کتاب نویسنده است؟
 • موضوع کتاب چیست؟
 • مشخصات کتاب
 • چرا باید آن را خواند؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که مگر نویسندگی هم بازنشستگی دارد و مگر کلمات نویسنده تمام می‎شوند. در پاسخ به این سوال، استاد عزیز آقای هوشنگ مرادی کرمانی در مصاحبه ای با آقای سروش صحت در برنامه کتاب باز به صورت کاملی در شرح این موضوع توضیحاتی می دهند که توصیه می کنم حتما آن را ببینید. ویدئو این مصاحبه در زیر قرار داده شده است.

یکی از دلایل آقای کرمانی برای خداحافظی در اوج این است که ایشان حس کرده اند که اگر اثری جدید بنویسند تکرار مکررات باشد و آن اثری که باید در خواننده بگذارد را، نخواهد گذاشت. 

 

مانند دیگر آثار استاد کرمانی مسلما این اثر هم مجموعه داستانی است که سیزده داستان کوتاه را در خود جای داده است که همگی آنها در باب مسائل اجتماعی بوده و به زیباترین شکل ممکن که خاص آقای کرمانی است با کلمات ساده روان به رشته تحریر درآمده است. فهرست این داستان ها در زیر آورده می‎شود.

 1. باغِ کاکا
 2. سه چرخه
 3. قاشق چای‎خوری
 4. شکلات
 5. ستاره 
 6. نمک
 7. پتوس بهرام، پتوس نگار
 8. باباجان
 9. سخت‎گیر
 10. سیسمونی
 11. خانه ی خودم 
 12. عاروسو
 13. پای بلند پنگوئن

چون دیگر آثار استاد کرمانی، این کتاب نیز توسط نشر معین به چاپ رسیده است. تعداد صفحات کتاب 224صفحه می باشد و قیمت کتاب در مهر ماه سال 1399 به قیمت سی زار تومان می باشد. 

در پاسخ به سوال آخر که چرا باید این کتاب را خواند، همین بس که در داستان های آقای کرمانی نکات بسیار زیادی برای یادگیری وجود دارد . مثال ساده آن این است که حقیر به عنوان یک خواننده تا به حال نمی دانستم که واژه سیسمونی ایرانی است و همیشه در این فکر بودم که واژه ای بیگانه است. اما در این کتاب به خوبی در دل یک داستان گنجانده شده است.

دیگر دلیل هم، سر آغاز متفاوت کتاب است که از همین ابتدا یادگیری آغاز می‎شود. امیدوارم بخوانید و لذت ببرید

کتاب قاشق چایخوری
کتاب قاشق چایخوری

در اینجا ، اینجا و اینجا هم به معرفی کتاب های دیگری از آقای کرمانی پرداخته ام.

اگر هم بدنبال معرفی کامل تری از آقای هوشنگ مردای کرمانی و آخرین کتابش هستید می توانید سری به سایت معرفی و نقد کتاب وینش در اینجا بزنید.

نیم دانگِ پیونگ یانگ

رژه ذهنی

ته خیار تلخ است یا سرش؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی