زنده باد ایران و زردآلو

چرا باید گفت زنده‌باد ایران و زردآلو،خدمتتان عرض خواهم کرد. تاحالا به این نکته توجه کردیم که محیط در خرید اجناس بی تأثیر نیست. دیروز درحالی‌که داشتم به خانه برمی‌گشتم در این فکر بودم که آیا ویتامین‌ها می تونند بر نگرش و فکر آدم تأثیر گذار باشن. به همین دلیل به‌ صورت کاملاً جو زده به دنبال یک مرکز خرید درست و درمون می‌گشتم تا منبع انرژی را پیدا کنم. راستی با تورم سال ۹۷ حالتون چطوره. باری در این حال و هوا بودم که چه  چیز بخرم تا برای جذب  ویتامین مؤثر واقع بشود که، میوه رو انتخاب کردم. اما سؤال اساسی اینجاست که چه میوه‌ای می‌تواند مفید واقع بشود تا بتوان با خوردن ان راهی برای  بهبود افکار پیدا کنیم. درهرصورت وارد شدم.

میوه‌ فروشی که داخلش خنک باشد تا از شر گرما فرار کنم و کمی هم بزرگ،  که بتوانم داخلش قدم بزنم و خودم میوه دلخواه را بررسی و انتخاب کنم. القصه  به‌ محض ورود، زردآلو نظرم را جلب کرد و من از آن  دست آدم هایی هستم که وقتی چیزی به نظرم خوب بیاید حتی اگر گزینه منطقی‌ تری را ببینم بازهم همان قبلی که در نظرم آمده  بود را انتخاب می‌کنم.

 زردآلو انتخاب شد. حالا باید به بحث اصلی یعنی قیمت توجه شود. خوشبختانه چند سالی هست که باب شده  قیمت‌ها را مخفی نگه ندارند‌ و آن را خیلی راحت  بالای جایی که میوه هست آویزان کنند. در حالی که  محو زیبایی و بوی زردآلو ها  شده بودم. در حالی که دانه‌ دانه  آنها به من چشمک می‌ زدند. قیمت، کار رو برای من سخت کرد. قیمت هر کیلو زردآلو در بهار سال ۹۷ به عنوان یک میوه نوبرانه ۱۰ هزار تومان بود در صورتی که شما با همین مبلغ در جنوب شهر تهران می‌توانید یک ساندویچ همبرگر با نوشابه یا شاید یک پرس چلو کوبیده یا جوجه بخورید. اما چه کنم که توای زردآلو دل بردی و قیمتت مرا به مرحله‌ ای رساند که میان تو و هزاران میوه ارزان تراز تو،  تو انتخاب من باشی.

باری،  نایلونی را به‌ رسم معمول به‌ دست گرفته  و شروع به برداشتن زردآلو های محترم و شکیل از محل نگهداری آنها کردم. اما فروشند محترم اجازه اینکه خود انتخاب کنم که کدام زردآلو را بردارم نداد و شروع به ریختن فله‌ای آنها کرد.

نکته، در سال ۹۷  شما با پرداخت ۱۰ هزار تومان ناقابل برای هر کیلو، حتی حق انتخاب هم نداری. راستی چه خبر از نرخ تورم.

میوه محترم
زردالو مروک دورود

خلاصه با توجه به قیمت میوه محترم. تصمیم  گرفتم نیم کیلو بیشتر خرید نکنم. اما چیزی که من را از خرید خودم خوشحال نکرد این بود که ، شما به ازای ۵ هزار تومان برای نیم کیلو زردآلو چیزی در حدود ۱۳ زردآلو را صاحب خواهید شد. به عبارتی برای هر دانه زردآلو در بهار سال ۹۷ باید چیزی در حدود ۳۶۴٫۶۱ تومان پرداخت کنید. با حساب اینکه شما حق انتخاب هم نداشته‌ اید احتمالاً ۱۰ الی ۳۰ درصد از آنهاهم کیفیت لازم را نخواهند داشت. به عبارتی شما برای ۱۰ عدد از آنها چیزی در حدود ۵۰۰ تومان پرداخت کرده اید. وزن هر عدد از آنها به‌ صورت میانگین ۳۸٫۴ گرم است که هسته آن اگر تلخ نباشد می‌توان از آن استفاده کرد. وزن هر هسته چیزی در حدود ۸ گرم است. 

اما نباید این را نادیده گرفت که در پشت این زردآلوی خوش‌ سیما، دستان کشاورزی است که شبانه‌روز در گرما و سرما، در کم  آبی و کمبود امکانات چنین محصول خوبی را پرورش داده است. اما دست‌های پشت پرده دلال‌ها حق کشاورز و شاید فروشنده را ضایع  می کند. راستی فروشندگی میوه هم کار سختی است با توجه  به  فروش هر روز باید قبل از اذان صبح در میدان بار باشی تا بتوانی میوه های  دلخواهت را پیدا کنی .اینجاست که باید گفت زنده‌باد ایران و زردآلو.

نتیجه گیری

مصرف بیش از دو یا سه عدد از هسته زردآلو زیان آور است زیرا مشکلات معده و تهوع ایجاد خواهد کرد. هسته زرد الو حاوی امیگدالین است که وقتی زیاد مصرف شود اثرات سمی خواهد داشت. این را به فال نیک گرفته و از کشاورزان عزیز و  مسئولین محترم تشکر ویژه می‌کنم.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

2 پاسخ به “زنده باد ایران و زردآلو”

 1. ali نیم‌رخ
  ali

  عالی

  1. Ali نیم‌رخ
   Ali

   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *