تاریخ انقضا

 واژه‎هایی که احتمالا ذهن هر آدمی را به روی پاکت‎ ها می‎کشاند. تا به حال به این فکر نکرده بودم که انسان ‎ها حتی در زمان حیاتشان هم تاریخ انقضا خواهند داشت.

 وقتی واژه انقضا را در واژه‎نامه دنبال می‎کردم تا درک عمیق تری از این کلمه پیدا کنم با واژگانی همچون: سپری شدن،   به سر آمدن، نابود گردیدن و اتمام مواجه شدم. براستی “سپری شدن” عمر نیز نوعی دیگر از این واژه است. یا شاید اتمام یک فصل از زندگی نیز چنین باشد. اما آیا باید به این تاریخ حساسیت نشان داد؟ آیا تاریخ‎ انقضا فقط مرگ است؟ آیا باید فقط در مورد خود نگران بود یا نه، دیگران را هم باید در نظر گرفت؟

تصور اینکه انسان‎ها برای دیگران تصمیم اتمام بگیرند قطعا مشکل بزرگی خواهد بود. تصور اینکه خود شما نمی توانید  مسئله‎ای را کنترل کنید. شاید واضح‎ترین مثال آن تعدیل نیروی شرکتی باشد، برای اینکه دچار رکود شده است. اما این واضح ترین مثال ممکن برای “به سر آمدن” است و قطعا می‎توان آن را منطقی عنوان کرد.

مثال دیگری از “اتمام” این است که انسان ‎ها را از زندگی خود حذف کنید. دوستان، همسایه‎ ها و  حتی خانواده خودت را. اما خود خواهی مطلق این خواهد بود که انسان بی‎ گناهی را بدون اینکه عکس‎ العملی داشته باشد از زندگی خود به در بی‎اندازید. بی انصاف‎ترین حالت ممکن از حذف‎کردن نیز این خواهد بود که:بدون اینکه در ابتدای شروع او را از تاریخ انقضا مطلع کنید دست به حذف کردن بزنید. مثلا کارمندی یا کارگری را خارج از بازه پیش بینی شده یا قرارداد آن مجبور به ترک محل کار کرد.

 گذشته از اینکه مرگ غافلگیرانه ترین اتمام خواهد بود. اما انسان‎ ها می‎توانند افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارند تا افراد و تفکراتشان به اشتباه نیافتند. نمونه برتر آن می‎تواند روابط نسبتا پیچیده انسانی را مثال زد. بی هیچ دلیل خاصی انسان ‎ها گوشه نشینی و انزوا را انتخاب می‎کنند.

 

۲ دیدگاه روشن تاریخ انقضا

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی