از نوروز تا نوروز

در ابتدای سال ۱۳۹۹ کتابی را در دست گرفته‌ام با نام *از نوروز تا نوروز* ، در شرح و معرفی این کتاب باید گفت:
این کتاب شرحی است از آداب و رسوم زرتشتیان و آیین‌های مذهبی آنها در یک سال خورشیدی که از نوروز تا نوروز سال دیگر تمامی جشن‌ها شرح داده می‌شود.

به نقل از این کتاب: زرتشتیان به عنوان جمعی از ملت بزرگ ایران، در کنار پیروان ادیان دیگر، به دلیل اینکه زمان درازتری در این سرزمین زندگی کرده‌اند بار بیشتری از فرهنگ کهن و ارزشمند این مرز و بوم را در طول تاریخ به دوش کشیده و با سربلندی و افتخار به امروز رسانده‌اند‌.

از نوروز تا نوروز برای کسانی توصیه می‌شود که به دنبال شناخت دین زرتشت هستند، چرا که در قالب توصیف جشن‌ها، بسیاری از رسومات مذهبی دین زرتشت و اصطلاحات آنها شرح داده می‌شود.

در زیر لیستی از جشن‌های ایران زمین را می‌بینید که در این کتاب شرح داده خواهد شد. از نوروز تا نوروز در ۱۱۴ صفحه و توسط انتشارات فرهنگی فَروِهَر به چاپ رسیده است. زحمت پژوهش و نگارش این کتاب بر عهده آقای کورش نیکنام بوده است.

از نوروز تا نوروز
از نوروز تا نوروز

با خواندن این کتاب ترقیب شدم که در سال جدید از به کار بردن لغات انگلیسی در کلام خود خودداری کنم و تا می‌توانم به پاس انچه گذاشتگانم برای ما باقی گذاشته‌اند به زبان فارسی صحبت کنم، هر چند که در زبان حال ما، لغات عربی حجم زیادی از زبان ما را در بر گرفته است، اما سعیم بر این خواهد بود که حداقل لغات انگلیسی را در زبانم کمتر به کار ببرم.

حال که در نوروز هستیم قسمت‌هایی از این کتاب را برای شما در زیر بازگو می‌کنم

دلیل سبز کردن روییدنی‌ها در خانه به هنگام نوروز، آن است که جان گرفتن دانه‌ها و رویش گیاهان را در نوروز و تازه شدن زندگی در بهار، یاداوری می‌کنند.

در سفره هفت سین، چراغ روشن، نماد فروغ ایزدی و یادآور نیک اندیشی و راستی است
تخم مرغ نیز نشانه باروری است که روی سفره قرار می‌دهند.

پیش از روز سیزدهم و بعد از آن را *ماه* و *گوش* می‌نامند این دو روز از روزهای نَبُر است که زرتشتیان در این روزها گوشت نمی‌خورند و در باور زرتشتیان، این عمل باعث حفظ بقای حیوانات می‌شود و برای سلامتی انسان مفید است.

امیدوارم بخوانید و لذت ببرید
اگر تمایل به معرفی چند کتاب دیگر هستید سری به ستون معرفی کتاب بزنید

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی